SK

EN

DE

MÉDIA

SVIEČKY SAILBOAT V MÉDIACH

 

Na tejto stránke si môžete pozrieť niekoľko článkov o našich designových sviečkach.

 

NOVÝ ČAS BÝVANIE číslo 10/2015

 

POMINUTEĽNÁ KRÁSA

 

1. Ako sa človek študujúci dizajn dostane k výrobe sviečok?

 

S parafínom som experimentoval už počas štúdia na VŠVU v Bratislave. Spočiatku to bola len hra s materiálom, ale po ukončení štúdia som sa k nemu opäť vrátil a skúšal som robiť rôzne malé voskové produkty. Parafín a vosky mi učarovali variabilitou spracovania, vosk v tekutom stave môžete odlievať do rôznych tvarov, môžete ho zafarbiť do nekonečnej farebnej škály alebo  zvýrazniť vôňou. Dizajnéri sa tomuto materiálu venujú len okrajovo, aj keď je to jedno z najstarších remesiel vôbec. Možno je to tým, že sviečka je pominuteľná. Preto som sa rozhodol, že sa budem venovať tomuto remeslu v plnej miere a ukážem ho v produktoch, ktoré sa vymykajú z kategórie sviečok, na aké sme zvyknutí z nášho každodenného života.

 

2. Čo vás inšpiruje pri navrhovaní?

 

Asi ako každého dizajnéra. Sledujem svoje okolie, prírodu a všímam si všetko dookola, čo môžete vidieť aj na mojich sviečkach. Bežné veci okolo seba som  zmenou materiálu premenil na nové produkty, ktorým by za iných okolnosti asi nikto nevenoval pozornosť. Sviečky, ktoré vytváram, musia mať aj myšlienku, bez ktorej by to bol len obyčajný bezduchý objekt, ktorý si kúpite a zapálite.

 

3. Akú technológiu používate pri výrobe?

 

Sviečky sa  vyrábajú rôznymi technológiami, záleží, na aký účel sú určené, v akých množstvách sa vyrábajú atď. Hlavné delenie je vždy to, či ide o ručnú alebo strojovú výrobu. V mojej dielni sa  všetky sviečky vyrábajú ručne technológiou odlievania do foriem.

 

4. Aké máte plány do budúcnosti?

 

 

Naše plávajúce sviečky v časopise Atrium

ATRIUM marec/apríl 2012

 

VOSKOVÁ FLOTILA OD ROMANA FICEKA

 

1. Ako sa to stalo, že ste sa pustili do navrhovania sviečok?

 

Svoj prvý dizajn sviečky som urobil ešte počas štúdia na vysokej škole. Vtedy to bola len taká hra a nikdy by som si nepomyslel, že sa tomuto budem venovať profesionálne. Môj prvý odliatok sviečky nebol dokonalý a dodnes si pamätám ako som sa trápil a skúšal, aby som to dotiahol do pekného a funkčného produktu. Celú problematiku som si musel naštudovať a odskúšať na vlastnej koži. Po tomto procese a získaných informáciách som sa rozhodol, že to využijem aj na ďalšie návrhy z vosku, a preto som vytvoril značku Candle Design, ktorá sa venuje tejto oblasti dizajnu.

 

2. Nepríde vám ľúto, že vaše dielo je úplne pominuteľné?

 

Moje sviečky majú zo začiatku skôr estetickú funkciu. Ľudia si ich nekupujú kvôli horeniu, ale skôr ako darček alebo dekoráciu. Ak si niekto chce zapáliť sviečku  a užiť si jej atmosféru je predsa lepšie použiť klasický valec. Ja svoje sviečky zapaľujem len pri testovaní horenia, potom si ich užívam len pohľadom, a myslím si, že kto si ich kúpi robí to isté. Sú to také voskové šperky, ktoré by bolo asi každému ľúto zničiť, aspoň zo začiatku. Tieto sviečky sa vyrábajú odlievaním a dajú sa neustále reprodukovať, a preto ak si ich po čase niekto zapáli nie je to katastrofa lebo ich úlohou je, pominúť sa.

 

3. A čo inšpirácia, aké motívy vás oslovujú?

 

 

Naše plávajúce sviečky v tvare lodičky v časopise Eva

EVA 12/2013

 

UŽ TO BUDE!

 

Farebné plávajúce sviečky Sailboat v ženskom časopise Madam Eva

 

 

Copyright © 2007-2018 Candle Design - Plávajúce sviečky Sailboat